
Przekładnie pasowe są bardzo często wykorzystywane przy przeniesieniu napędu z silnika na element napędzany maszyny. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, które wpływają na awaryjność i trwałość urządzeń. Ponadto funkcjonuje kilka modeli pasów napędowych, co związane jest z ich różnorodnym zastosowaniem. Nie wolno także zapominać o odpowiedniej konserwacji takich systemów przeniesienia napędów. Najważniejsze informacje w tym zakresie znajdziesz poniżej.
Spis treści
Czym są pasy napędowe? Budowa i zastosowanie
Pasy napędowe posiadają najczęściej trzy warstwy. Najważniejsza jest elastomerowa warstwa ścieralna, współpracująca z kołami pasowymi. Ma ona również charakterystyczny kształt, zależny od typu i modelu pasa – mogą to być trapezowe kliny lub wyżłobienia, zwiększające przyczepność. Następna warstwa to elementy włókiennicze, wykonane z poliestru, poliamidu czy aramidu. Ich zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości pasa oraz umożliwienie przenoszenia większej mocy. Po stronie zewnętrznej pas wzmocniony jest grzbietem z włóknem.
Rodzaje pasów napędowych do maszyn
Przekładnie pasowe pozwalają na przeniesienie mocy z silnika na elementy napędzane. W tym celu kilka kół pasowych oplecionych jest pasem napędowym do maszyn. Odpowiednie opasanie i napięcie pasa uzyskuje się poprzez napinacze. Budowa przekładni może się różnić w zależności od jej zastosowania. W związku z tym można wyróżnić także kilka typów pasów klinowych:
- Pasy płaskie. Najprostsze rozwiązanie, stosowane przy niewielkim obciążeniu.
- Pasy klinowe i wielorowkowe są lepiej dopasowane do współpracujących z nimi kół pasowych. Dzięki temu powierzchnia styku jest większa, co pozwala na przenoszenie większych obciążeń.
- Pasy do maszyn zębate, które stosowane są w maszynach o większej mocy.
- Pasy synchronizowane, zwiększające dokładność działania przekładni.
- Pasy zespolone, złożone z kilku pasów klinowych, połączonych w jeden element. Jedynym warunkiem jest taka sama długość całego pasa, natomiast kształt poszczególnych klinów nie musi być taki sam.
Dzięki różnej budowie, pasy napędowe do maszyn mogą być stosowane przy różnym obciążeniu.
Zalety przekładni pasowych
Na popularność stosowania pasów klinowych wpływają istotne zalety tego rozwiązania względem przekładni zębatych. Mowa tu o takich korzyściach jak:
- Dużo większa płynność ruchu, spowodowana elastycznością pasów.
- Zmiana wydłużenia pasa oraz występowanie poślizgu przy gwałtownej zmianie obciążenia, łagodzi drgania i chroni zarówno silnik, jak i elementy napędzane przed przeciążeniem.
- Przekładnie pasowe są stosunkowo cichymi konstrukcjami.
- Nie ma potrzeby stałego smarowania kół pasowych (w porównaniu do przekładni zębatych), dzięki czemu cały układ przeniesienia napędu może być odsłonięty, co ułatwia wykonywanie napraw czy regulację.
- Pasy napędowe charakteryzują się niewielką wrażliwością na błędy rozstawienia osi wałów.
Wspomniane cechy wskazują przede wszystkim na dużą odporność przekładni pasowych na przeciążenia. Na najniższym poziomie jest to widoczne w redukcji drgań, związanej z elastycznością pasów elastomerowych. Przy gwałtownej zmianie siły napędowej lub pojawieniu się dużych oporów (na przykład przy zablokowaniu maszyny), pas napędowy wpadnie w poślizg, chroniąc tym samym układ napędowy. Natomiast przy długotrwałym przeciążeniu nastąpi zerwanie pasa klinowego – jego wymiana jest znacznie tańsza, niż wymiana spalonego silnika.
Konserwacja i serwis maszyn z pasami napędowymi
Urządzenia wyposażone w przekładnie pasowe także podlegają stałej konserwacji, a w razie wystąpienia śladów zużycia, konieczny jest jak najszybszy serwis. Co istotne, nie trzeba pilnować stałego smarowania kół pasowych ani pasów napędowych. Jednak warto co jakiś czas sprawdzić stan poszczególnych elementów. Wymianie najczęściej podlegają same pasy napędowe do maszyn. Natomiast głośna praca może się wiązać także z zużyciem się łożysk w napinaczu. Najrzadziej serwisu wymagają same koła pasowe, choć w pewnych okolicznościach mogą one również ulec uszkodzeniu, co zmniejszy powierzchnię przylegania pasa, a tym samym wydajność przeniesienia napędu.
W urządzeniach domowych konserwacja takich mechanizmów ogranicza się do reagowania na zmianę pracy maszyny lub pojawienie się niepożądanych dźwięków. Natomiast w przypadku przemysłowych zastosowań konieczna jest kontrola stanu pasów do maszyn, aby nie dopuścić do ich zerwania lub pojawienia się innych awarii i powstania przestoju linii produkcyjnej.
Jak dopasować pasy napędowe do maszyn?
Bardzo istotnym pytaniem jest, jak dopasować pasy do maszyn, by cały układ pracował nadal prawidłowo. Istotna jest długość takiego elementu – pas musi być odpowiednio napięty. Napinacz głównie ułatwia montaż nowego pasa, a także zwiększa kąt opasania, natomiast pod względem kasowania luzu nie daje dużych możliwości. Równie ważne jest wybranie odpowiedniego profilu pasa klinowego. Najłatwiejszym sposobem zamówienia nowego sprzętu jest zdjęcie starego pasa klinowego, pomiar kluczowych wielkości, a następnie wejście na stronę https://sklep.komerc.pl/kategoria-produktu/pasy-napedowe/ i zamówienie odpowiedniego modelu. Pracownicy sklepu internetowego z pewnością stanowią ważne wsparcie, szczególnie dla osób pierwszy raz zamawiających pasy napędowe. Podpowiedzą, jakie pomiary mają znaczenie, a w przypadku standardowych rozwiązań, wskażą na typowy model. W razie pomyłki towar zakupiony w Internecie można także zwrócić w ciągu 14 dni i zamówić prawidłowy model.
Artykuł sponsorowany.