Z artykułu dowiesz się:
- Na co zwrócić uwagę podczas adaptacji strychu?
- Jakie prace należy wykonać krok po kroku?
- Jak zaaranżować strych?
- Czy elementy konstrukcyjne mogą pełnić funkcję dekoracyjną?
- Jak sprawić, aby poddasze było funkcjonalne?
Strych dawniej kojarzył nam się z miejscem, w którym składujemy mniej potrzebne rzeczy, czy pamiątki. Dzisiaj większość poddaszy jest precyzyjnie przemyślana i co za tym idzie — zaaranżowana. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak dokonać tego nie lada przedsięwzięcia. Zanim jednak do niej przejdziesz, zapoznaj się również z tą stroną: Poradniki.
Spis treści
- Adaptacja i aranżacja strychu – o czym pamiętać? Instalacje, ocieplenie i system do zabudowy
- Zabudowa poddasza — krok po kroku:
- Stylowe małe poddasze – pomysły na ciekawe aranżacje
- Aranżacja poddasza: dekoracyjne elementy konstrukcyjne
- 5 pomysłów na funkcjonalne poddasze w nowoczesnym wydaniu
- Adaptacja strychu — rady:
Adaptacja i aranżacja strychu – o czym pamiętać? Instalacje, ocieplenie i system do zabudowy
Jeśli na poddaszu urządzasz tylko sypialnię, wystarczy, że doprowadzisz do niej elektryczność oraz ogrzewanie. W przypadku urządzania łazienki niezbędnie będzie podłączenie wody i kanalizacji. Przewody potrzebne do wykonania instalacji elektrycznej są prowadzone w peszlach wewnątrz ścianek szkieletowych oraz pod pokryciem skosów dachu. Konieczne będzie więc utworzenie nowych obwodów oraz rozbudowanie rozdzielnicy. Do ogrzania nowopowstałych pomieszczeń wystarczą grzejniki elektryczne.
Najtrudniejsze jest wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej. W tym celu warto skorzystać z pomocy fachowców. Pamiętaj jednak, aby zaplanować łazienkę nad tą, która znajduje się na dole, dzięki czemu doprowadzenie wody będzie prostsze. Skuteczną wentylację na poddaszu zapewni zamontowanie na kominie nasady hybrydowej, która zagwarantuje prawidłowy ciąg. Dobrym rozwiązaniem będzie więc wentylacja mechaniczna wyciągowa. Równie ważne jest ocieplenie poddasza, które latem gwarantuje chłód w pomieszczeniu, a zimą — ciepło. Co więcej — w suchej izolacji nie rozwiną się grzyby. Do ocieplania poddasza najczęściej stosuje się produkty z wełny mineralnej z włókna szklanego lub skalnego.
Wełna to jeden z lepszych materiałów ociepleniowych, ponieważ jest niepalna i lekka. Wykazuje zdolność do przepuszczania pary wodnej, a także dobrą izolacyjność cieplną. Ponadto precyzyjnie wypełnia przestrzenie między krokwiami. Nie możesz również zapomnieć o wybraniu dobrego systemu do zabudowy. Powinien on obejmować wszystkie elementy, do których należą: płyty gipsowo-kartonowe (ich użycie gwarantuje najtańsze wykończenie poddasza), profile, wkręty, wieszaki, uchwyty, masy gipsowe, czy taśmy zbrojące. Jeśli to możliwe — warto postawić na produkty od jednego producenta.
Adaptacja strychu: lista i kolejność prac wykonawczych
Zabudowa poddasza — krok po kroku:
Kroki | Charakterystyka |
Dopełnienie formalności | Jeśli nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, plan prac przewiduje przebudowę elementów konstrukcyjnych/przegród zewnętrznych lub budynek będzie rozbudowywany, konieczne będzie wnioskowanie o pozwolenie na budowę. Jeśli jednak Twojego domu nie dotyczy żadne z powyższych — wystarczy, że zgłosisz chęć zmiany sposobu użytkowania strychu do Urzędu Gminy. |
Opróżnienie wnętrza | Pamiętaj, aby dokładnie przygotować wnętrze na zaplanowane prace remontowe. |
Wzmocnienie konstrukcji dachu lub jego przebudowa (opcjonalnie) | Działanie to nie zawsze jest konieczne. Jednak czasami wymagane — zwłaszcza w sytuacji, w której dach nie utrzyma dodatkowego ciężaru materiałów izolacyjnych oraz ich obudowania. |
Doprowadzenie instalacji nad powierzchnię stropu, a także kanałów wentylacyjnych. | Kanały wzdłuż płyt umożliwiają ułożenie instalacji oraz wentylacji mechanicznej (która dodatkowo pozwoli zaoszczędzić Ci nieco pieniędzy). |
W razie potrzeby — wyrównanie oraz wzmocnienie stropu. | Pamiętaj, że strop musi być równy oraz solidnie wykonany. |
Montaż okien dachowych. | W tym celu konieczne będzie wycięcie otworu w konstrukcji dachu i zdjęcie pokrycia dachowego. |
Ocieplenie ścian i skosów, a także ułożenie folii paroizolacyjnej. | Wełna zapewni komfort termiczny. Natomiast folia — chroni przed rozwojem pleśni i grzybów, a także gwarantuje prawidłową wentylację. |
Wykonanie podłóg. | Jeśli podłoga nie jest równa, można wylać jastrych o grubości 3 cm. |
Budowa ścian działowych. | Do budowania ścianek można użyć pustaków, bloczków z betonu komórkowego, gipsowych, czy silikatów. |
Rozprowadzenie instalacji. | Mówiąc nieco dokładniej — elektryczności, ogrzewania, czy instalacji wodno-kanalizacyjnej. |
Prace wykończeniowe. | Można tutaj wymienić, chociażby malowanie, czy ułożenie podłóg. |
Jednak ile kosztuje zabudowa poddasza? Cennik w 2022 roku za m2 wynosi od 80 do 115 zł netto.
Stylowe małe poddasze – pomysły na ciekawe aranżacje
Wiesz już, jak wygląda adaptacja poddasza krok po kroku od strony technicznej. Teraz warto przyjrzeć się kwestiom wizualnym nowo powstałych pomieszczeń. Mieszkanie na poddaszu powinno stwarzać okazję sprzyjającą wypoczynkowi. Jeśli marzysz o chwili relaksu i nie boisz się nietypowych rozwiązań, postaw na zawieszenie hamaka (oczywiście, jeśli to możliwe pod względem wytrzymałościowym). Nie dość, że będziesz mieć wygodne miejsce do czytania ulubionej książki czy krótkiej drzemki, to jeszcze stworzysz niebanalną dekorację. Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz przyozdobić poddasze? Jeśli tak, zdecyduj się na inspirację naturą. W przypadku salonu — świetnie sprawdzi się kamienna ściana. Niezależnie od tego, czy urządzasz pokój na strychu, kuchnię, czy łazienkę, pamiętaj o spójności w ich stylistyce. Zadbaj również o dostęp do światła. Oprócz sztucznego oświetlenia równie dobrym rozwiązaniem będą duże okna.
Aranżacja poddasza: dekoracyjne elementy konstrukcyjne
Zarówno skosy, jak i elementy konstrukcyjne są nieuniknioną częścią każdego poddasza. Zamiast je zakrywać, uczyń z nich atut wnętrza swojego domu. Świetnym rozwiązaniem będzie pomalowanie elementów konstrukcyjnych i skosów na kontrastujący kolor. Oprócz tego rozważ montaż na elementach konstrukcyjnych półki na książki, czy kwietnika. Warto dodać, że elementy te dodają przytulności pomieszczeniom, jednak czasami mogą sprawiać wrażenie, że przestrzeń staje się ciasna. Aby tego uniknąć, ogranicz ilość ścian oraz zamkniętych pomieszczeń. Postaw również na przesuwane drzwi. O ile to możliwe pod względem wytrzymałościowym — na belkach możesz zawiesić wiszące fotele, a wokół nich umieścić stolik kawowy. Takie rozwiązanie sprawi, że elementy konstrukcyjne posłużą Ci za niebanalną dekorację.
5 pomysłów na funkcjonalne poddasze w nowoczesnym wydaniu
Zastanawiasz się, czy zabudowa poddasza to dobry pomysł? Jeśli pozostawisz skosy, wnętrze stanie się bardziej przestronne. Jednak wykorzystasz tylko część powierzchni, którą w dodatku będzie trzeba ogrzać. Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest wybór mebli. W zależności od przeznaczenia poddasza warto wybrać te na wymiar. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wykorzystasz każdy kąt, a same meble będą świetnie do niego pasować. Ich dobranie zależy przede wszystkim od wysokości ścianki kolankowego, czy kąta nachylenia stropu. Poniżej przedstawiamy więc uniwersalne rady, które sprawdzą się niezależnie od wymiaru poddasza.
Adaptacja strychu — rady:
- Jeśli ścianki są niskie, a kąt spadowy mały — zastanów się nad zabudowaniem tej przestrzeni głębokimi i niskimi szufladami.
- W przypadku szafek na skosach, czy podwieszanych półek — pamiętaj, że im wyżej je umieścisz, tym muszą być płytsze.
- Miejsce pod oknem połaciowym warto przeznaczyć na łóżko, czy wannę.
- We wnękach na poddaszu możesz postawić skrzynie lub kosze na ubrania.
- Duże meble umieszczaj przy najwyższych ścianach.
Jeśli zastanawiasz się, czym udekorować okna na poddaszu wiedz, że możesz skorzystać z rolet rzymskich. Nie dość, że wyglądają nowocześnie, to jeszcze sprawiają, że wnętrze pozostaje przestronne. Warto również dodać, że niektóre osoby decydują się na wykończenie poddasza panelami drewnopochodnymi. To rozwiązanie jest nie tylko modne, ale również przystępne cenowo.
Wiesz już, jak zagospodarować poddasze, a także, jakie kwestie warto zwrócić uwagę. Po dopilnowaniu wszelkich formalności możesz rozpocząć zmianę poddasza swojego domu. Życzymy samych udanych pomysłów aranżacyjnych.
FAQ
Adaptacja strychu — od czego zacząć?
Na samym początku dopilnuj wszelkich formalności. Następnie nawiąż współpracę z dobrą ekipą remontową. Na szczególnie ważną uwagę zasługują: ocieplenie, instalacje, a także system do zabudowy.
Stylowe poddasze — czyli jakie?
Stylowe poddasze powinno być przytulne. W tym celu możesz skorzystać z dodatków inspirowanych naturą. Równie ciekawym — ale mniej niebanalnym — rozwiązaniem będzie zawieszenie hamaka (oczywiście, jeśli to możliwe pod względem wytrzymałościowym).
Skosy i elementy konstrukcyjne — czy mogą być dekoracją?
Oczywiście, że tak. Wystarczy, że skosy pomalujesz na kontrastowy kolor, a na elementach konstrukcyjnych umieść półki na książki. Dzięki temu stworzysz niepowtarzalną aranżację poddasza swojego domu