
Podwozia gąsienicowe są podstawowym elementem maszyn budowlanych. Dzięki nim pojazdy mogą poruszać się po trudnych terenach. Jednak które podwozie wybrać?
Spis treści
Podwozia gąsienicowe — czym się charakteryzują?
Jedną z ważniejszych cech podwozi gąsienicowych jest ich trwałość. Z tego względu do ich konstruowania często wykorzystuje się solidne oraz ciężkie materiały. Najczęściej spotykanymi gąsienicami są te wykonane z gumy lub metalu. Zarówno jedne, jak i drugie tworzą podzespoły wykonane ze stali nierdzewnej. Kolejnym i równie ważnym elementem jest łańcuch, którego trakcję utrzymują odpowiednio dobrane rolki jezdne. To właśnie na nich toczy się gąsienica. W tym miejscu należy dodać, że podwozia gąsienicowe wykorzystują również rolki podtrzymujące oraz napinające. Znajdują się one w górnej oraz środkowej części łańcucha. Gwarantują stabilną pracę gąsienic. Ponadto zapewniają odpowiednie naprężenie. Wspomniane wcześniej składowe podwozi gąsienicowych ulegają wyeksploatowaniu wskutek poruszania się pojazdu. Właściciele koparek powinni więc zwrócić szczególną uwagę na jakość posiadanych maszyn oraz ich konserwację. Dzięki temu unikną niespodziewanych awarii, które mogłyby opóźnić prace budowlane.
Gąsienice do koparek — rodzaje
Gąsienice wykonane z gumy i ze stali są do siebie bardzo podobne pod względem konstrukcyjnym. Zarówno jedne, jak i drugie wyposażone są w metalowe elementy przeniesienia napędu. To właśnie one zapewniają stabilność oraz bezpieczeństwo pracy podczas trudnych warunków. Stalowe łańcuchy składają się ze stalowych elementów wypełnionych smarem lub olejem i poliuretanowymi uszczelnieniami. Gąsienice gumowe, których elementy wykonano z metalu, są natomiast dużo lżejsze oraz mniejsze. Całość jest połączona taśmą ciągłą wykonaną ze stali. Dzięki temu pojazd jest wytrzymały na naprężenia. Należy również dodać, że niektóre gąsienice, oprócz wspomnianej wcześniej stalowej taśmy, są wzmacniane dodatkowymi stalowymi linkami, które znajdują się na całej długosci gąsienicy.
Jaką gąsienicę do koparki wybrać?
Porównując opisane powyżej podwozia gąsienicowe, można stwierdzić, że więcej zalet ma to gumowe. Dlaczego? Otóż zapewni cichszą pracę, dzięki redukcji drgań. Płytki stalowe powodują natomiast większy hałas układu napędowego maszyny. Gumowe podwozie charakteryzuje się również większym tarciem niż to wykonane z metalu. Dzięki temu poruszanie się pojazdem jest o wiele łatwiejsze. Takie rozwiązanie gwarantuje większy komfort pracy i szybsze przeprowadzenie prac. W przypadku zużycia gumowych gąsienic te podlegają wymianie. Podwozia gąsienicowe można znaleźć na następującej stronie https://entrack.pl/kategoria-produktu/podwozia gasienicowe/. Powinien się z nią zapoznać każdy, kto zastanawia się nad zakupem wspomnianego wcześniej układu. Należy jeszcze wspomnieć, że gąsienice do minikoparek lub koparek można podzielić ze względu na przeznaczenie. W przypadku twardego gruntu warto postawić na wąskie i długie gąsienice. Szerokie gąsienice świetnie sprawdzą się na pochyłych terenach. Z kolei gąsienice o niskim nacisku są przeznaczone do bagnistych i miękkich podłoży.
Gąsienice wykonane z gumy są ekonomiczniejsze oraz mogą być używane w różnorodnych warunkach. Ponadto gwarantują wystarczający stopień przyczepności do podłoża. Należy jednak dodać, że w porównaniu do stalowych gąsienic, te gumowe szybciej się zużywają. Stalowe gąsienice najczęściej są używane w trakcie regularnych prac na nierównym terenie. Ich waga zapewnia prawidłową stabilność oraz przyczepność w trudnych warunkach.
Artykuł gościnny entrack.pl/