Fundamentem każdego domu jest oczywiście jego posadowienie. Im lepiej jest on wykonana, tym mocniejszy jest fundament domu. Dlaczego solidny fundament jest tak istotny? Oczywiście z powodu wody. Woda może spływać do piwnicy, a to pociąga za sobą nie tylko uszkodzenie znajdujących się tam rzeczy i produktów, ale także zniszczenie fundamentów domu.
Spis treści
Istota izolacji fundamentów domu
Zimą wilgoć przenika do ścian przez drobne kapilary i zamarza, rozszerzając się i tworząc nowe mikropęknięcia, które zapewniają wodzie jeszcze większy dostęp. W końcu cała konstrukcja nośna ulega deformacji i zawala się. Dlatego tak ważne jest, aby fundamenty domu miały dobrą hydroizolację. Od jakości hydroizolacji zależy, jak długo fundament wytrzyma przed generalnym remontem. Lepiej jest zadbać na początku o odpowiednią izolację, niż później tracić czas, energię i środki finansowe na renowację. W końcu naprawa hydroizolacji fundamentów jest trudna i kosztowna, a w niektórych przypadkach po prostu niemożliwa.
Izolacja starych fundamentów – od czego zacząć?
Podczas naprawy izolacji należy najpierw odkopać fundament, a następnie oczyścić go z ziemi i usunąć starą hydroizolację. Następnie naprawia się sam fundament i nakłada warstwę nowej hydroizolacji. Wydaje się to proste, ale to nie wszystko. Po wykonaniu tych czynności należy ponownie umieścić całą ziemię na swoim miejscu i wykonać wylewkę.
Obecnie istnieje wiele sposobów izolacji fundamentów, ale każdy z nich jest odpowiedni tylko w konkretnej sytuacji. Do każdego typu fundamentu należy wybrać inny rodzaj izolacji. Ten typ zależy od sposobu wykonania fundamentu. Aby wybrać odpowiedni rodzaj izolacji fundamentów, należy przede wszystkim zrozumieć, przed czym należy je chronić.
Wyróżnia się następujące rodzaje fundamentów:
- Pierwszy typ: fundamenty płytowe. Do izolacji stosuje się metodę walcowania. Zamiast kleju stosuje się bitumiczną masę uszczelniającą.
- W przypadku fundamentów pasmowych można stosować różne rodzaje izolacji, takie jak: rolkowa, uszczelniająca, penetrująca i osłonowa.
- Fundament palowy dobrze nadaje się do izolacji powłokowej. W przeszłości takie izolacje wykonywano przy użyciu gorących mas bitumicznych, ale charakteryzowały się one niską trwałością, słabą elastycznością, nie wytrzymywały mrozu i łatwo ulegały uszkodzeniom.
Obecnie masy uszczelniające na zimno na bazie rozpuszczalników organicznych są wygodniejsze i bardziej elastyczne.
Jak ochronić fundamenty przed wilgocią?
Fundament jest zwykle chroniony przed opadami i wodą gruntową. Jeżeli na gruncie występują wody gruntowe, należy najpierw określić głębokość, na jakiej się znajdują. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że woda może się podnosić w niektórych porach roku. Jeśli woda znajduje się zbyt wysoko, znacznie powyżej poziomu fundamentów, sama hydroizolacja nie wystarczy. Należy również wykonać drenaż, aby odprowadzić wodę z budynku.
Aby zabezpieczyć dom przed opadami atmosferycznymi pochodzącymi z góry, a nie z dołu, należy wykonać płytę szalunkową. Opady są wszędzie, niezależnie od regionu, dlatego w każdych okolicznościach potrzebna jest hydroizolacja. Bez podcienia dodatkowa wilgoć dostanie się do fundamentów, powodując ich uszkodzenie lub pogorszenie izolacji. Aby więc wybrać odpowiedni rodzaj hydroizolacji, należy wziąć pod uwagę wszystkie warunki, w jakich będzie budowany dom, oraz rodzaj samego fundamentu.