Współczesny rynek mieszkaniowy zmienił się w ciągu ostatnich kilkunastu lat bardzo poważnie: potencjalni nabywcy nie zadowalają się już udogodnieniami w rodzaju miejsca postojowego albo relatywnie przestronnej komórki lokatorskiej. Dziś na pierwszy plan wysuwają się potrzeby i oczekiwania innego rodzaju: dom czy mieszkanie ma być przede wszystkim komfortowe, ekologiczne i inteligentne. Co to znaczy w praktyce i dlaczego rozwiązania Smart Home cieszą się coraz większym zainteresowaniem i popularnością wśród nabywców nieruchomości? Postanowiliśmy zadać te pytania specjalistom z polskiej firmy Futunext, wiodącego dostawcy najwyższej jakości systemów inteligentnego domu dla odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy.
Spis treści
Rozwiązania Smart Home to dziś już standard
Eksperci Futunext podkreślają przede wszystkim, że choć jeszcze kilkanaście lat temu inteligentne domy były dostępne głównie w ofercie dla klientów najzamożniejszych, to dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu sytuacja uległa w tym zakresie diametralnej zmianie. Na rynku można bez żadnego problemu znaleźć rozwiązania klasy Smart Home pochodzące od różnych producentów – od firm o zasięgu krajowym, oferujących własne, relatywnie mało rozbudowane systemy (jak np. Grenton) aż po producentów tworzących pod szyldem międzynarodowego standardu KNX.
Bezpośrednim efektem tego stanu rzeczy jest łatwa dostępność systemów inteligentnego domu, z czego coraz chętniej korzystają deweloperzy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: lokal wyposażony w rozwiązania Smart Home jeszcze na etapie budowy i prac wykończeniowych to znacznie bardziej atrakcyjna oferta dla potencjalnego klienta. Tym bardziej, że znakomitą większość grupy docelowej stanowią tzw. millenialsi, dla których nowoczesne technologie to nieodłączny element otaczającej ich rzeczywistości.
Inteligentny dom od dewelopera – główne zalety
Możliwość zakupu od dewelopera domu bądź mieszkania w standardzie Smart Home jest zdaniem ekspertów Futunext bardzo istotnym czynnikiem w procesie podejmowania decyzji co do danej nieruchomości. Odpowiednio zaplanowane, przemyślane i właściwie zrealizowane inteligentne technologie przekładają się na znaczącą poprawę w trzech obszarach uznawanych przez kupujących za kluczowe. Chodzi o:
- komfort, wynikający z zastosowania najnowszych technologii do poprawy jakości i wygody życia;
- bezpieczeństwo, które jest potrzebą nadrzędną dla praktycznie każdego człowieka;
- ekologię i oszczędności, związane z wykorzystaniem technologii do optymalizacji zużycia energii oraz wody i innych mediów.
Aby jednak inteligentny dom dostępny w ofercie dewelopera był rzeczywiście godny tego miana, konieczna jest właściwa realizacja systemu Smart Home. Jak podkreślają specjaliści Futunext, podstawową kwestią jest w tym zakresie stworzenie jednego, spójnego systemu w pełni kompatybilnych i optymalnie współpracujących ze sobą komponentów – samo „nafaszerowanie” nieruchomości elektroniką to zdecydowanie za mało, by mówić o inteligentnym domu.
Aby ułatwić deweloperom tworzenie takich spójnych projektów, specjaliści Futunext opracowali standard SmartHome Ready, którego głównym założeniem jest ograniczenie początkowych kosztów inteligentnego domu do minimum przy zachowaniu pełnej funkcjonalności i możliwości rozbudowy o kolejne funkcje czy urządzenia. Dzięki temu inwestor zainteresowany kupnem nieruchomości może zaoszczędzić znaczne kwoty przy zakupie mieszkania bądź domu, mając jednocześnie pewność, że wszystkie instalacje zostały zaprojektowane i wykonane tak, by wyeliminować ewentualne konflikty w dokumentacji. Rozbudowa systemu oraz instalacja poszczególnych urządzeń może się w efekcie odbywać stopniowo, zgodnie z potrzebami inwestora.
KNX i Grenton – najpopularniejsze systemy inteligentnego domu w Polsce
Specjaliści Futunext wskazują również na pewne istotne różnice pomiędzy systemami Smart Home w standardzie popularnej w ostatnich latach firmy Grenton i tymi, które są tworzone w standardzie KNX. Warto zdawać sobie z nich sprawę choćby dlatego, że może to pomóc inwestorowi uniknąć problemów związanych z niewłaściwym wyborem. W jaki sposób?
Grenton to polski system, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest oparcie całego systemu inteligentnego domu wyłącznie na własnych produktach. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się to być dobry pomysł, w praktyce wygląda to, niestety, nieco inaczej. Przede wszystkim mocno ograniczona jest możliwość wyboru wyglądu poszczególnych elementów systemu (jak np. przyciski czy włączniki), a dodatkowo nie ma żadnej pewności co do kompatybilności przyszłych elementów i urządzeń z komponentami wyprodukowanymi w przeszłości. Grenton jest też z tego względu systemem o ograniczonej możliwości rozbudowy i obsługi serwisowej w przyszłości, a chęć wymiany komponentu na nowszy będzie w tym przypadku oznaczać konieczność ingerencji w fizyczną strukturę budynku. Największą jednak bolączką systemu Grenton jest to, że całość potrzebuje do działania centralnej jednostki sterującej (tzw. centralki), która w przypadku usterki wyłącza cały system.
KNX z kolei jest ogólnie przyjętym międzynarodowym standardem, którego zasadniczym założeniem jest pełna kompatybilność wszystkich produkowanych komponentów ze sobą zarówno wstecz, jak i z elementami, jakie dopiero się pojawią. Kolejna ważna kwestia to liczba producentów – jest ich obecnie ponad 500 na całym świecie, co przekłada się na ogromną różnorodność dostępnych produktów i tym samym praktycznie nieograniczoną swobodę tworzenia systemu Smart Home optymalnie dopasowanego zarówno do potrzeb inwestora, jak i do danego wnętrza lub budynku. Wyjątkową cechą standardu KNX jest też to, że nie wymaga centralki do działania, a sam system można łatwo modernizować i rozbudowywać bez obaw o kompatybilność i bez konieczności naruszania struktury budynku.
Futunext – wiodący wykonawca systemów Smart Home w Polsce
Futunext to jeden z wiodących krajowych podmiotów w branży Smart Home. Oferta firmy obejmuje kompleksową realizację systemów inteligentnego domu w nieruchomościach o charakterze komercyjnym oraz budynkach mieszkalnych, Futunext zapewnia również komplet usług projektowych i instalacyjnych, a także najwyższą jakość obsługi w oparciu o jasne, spójne standardy pracy i bogate doświadczenie praktyczne.
Więcej informacji na temat oferty Futunext w zakresie rozwiązań Smart Home opartych na międzynarodowym standardzie KNX można znaleźć na stronie firmy pod adresem https://www.futunext.com
Treść promowana