Instalacja oddymiania – czym jest i jak działa?

Każdy pożar jest bardzo niebezpieczny, a powstające zadymienie dodatkowo może utrudniać ewakuację ludzi czy prowadzenie akcji gaśniczej. Zastosowanie specjalistycznych instalacji oddymiania nie tylko minimalizuje powyższe zagrożenia, ale także zwiększa bezpieczeństwo ludzi i mienia.

Czym jest instalacja oddymiania?

Podczas pożaru w budynku powstają najczęściej spore ilości dymu. Zawiera on wiele szkodliwych i toksycznych substancji, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które jeszcze nie zostały ewakuowane z miejsca, gdzie rozwija się pożar. Aby zmniejszyć to zagrożenie konieczne jest zamontowanie instalacji oddymiania.

Instalacja to specjalnie zaprojektowane i rozmieszczone elementy, które mają zapobiec zadymieniu wnętrza obiektu. Składają się na nią m.in. klapy dymowe, kurtyny dymowe, otwory napowietrzające, przewody oddymiające, okablowanie i sterowanie. Instalację powinien zaprojektować specjalista z uprawnieniami, a każde z użytych urządzeń musi być nie tylko wykonane solidnie, ale mieć także odpowiednie certyfikaty.

Zadania i rodzaje systemów oddymiania

Podstawowymi zadaniami instalacji oddymiania jest niedopuszczenie do zadymienia obiektu w razie pożaru lub zmniejszenie ilości dymu, a następnie oddymienie pomieszczeń. Dzięki temu ułatwione zostanie podstawowe zadanie, jakim jest ewakuacja ludzi z zagrożonych pomieszczeń. Oprócz odprowadzenia dymu instalacja odprowadza także nadmiar ciepła, dzięki czemu mniejsze jest prawdopodobieństwo termicznego uszkodzenia konstrukcji budynku.

Wyróżnia się dwa podstawowe systemy oddymiania: grawitacyjne i mechaniczne. Oddymianie grawitacyjne wykorzystuje naturalne zjawiska fizyczne, w tym unoszenie się gorącego dymu do góry, czyli tzw. zjawisko kominowe. Do właściwego funkcjonowania tego systemu niezbędne jest doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza kompensacyjnego. Powietrze jest uzupełniane z zewnątrz, więc jest chłodniejsze, co pozwala na odebranie ciepła z pożaru, wymieszanie  z dymem i uniesienie do góry.

Z kolei oddymianie mechaniczne wykorzystuje wymuszony ruch powietrza. Używa się do tego wentylatorów. Stosowane są systemy z wentylatorami umieszczonymi na dole i na górze lub tylko z wentylatorem na dole, a na górze wykorzystuje się okno lub klapę oddymiającą.

Działanie instalacji oddymiającej

Ponieważ instalacja oddymiania ma działać w czasie pożaru, musi być szybko i niezawodnie włączana. Najczęściej instalacja jest uruchamiana przy pomocy czujki dymowej, przycisku oddymiania. Spotyka się też zewnętrzne urządzenia, które inicjują oddymianie.

Po uruchomieniu instalacji otwory oddymiające, które umieszczone są w dachu budynku lub w jego fasadzie zostają otwarte. To właśnie przez nie wydostają się dym i gorące powietrze. Uruchomione zostają także otwory napowietrzające, a przy oddymianiu mechanicznym także wentylatory.

Prawidłowo działająca instalacja oddymiania zapewni strażakom dużo lepszą ocenę pożaru oraz dobry dostęp do źródła ognia. Także ewakuacja ludzi jest dzięki niej łatwiejsza. Jeśli w budynku są zamontowane sterowane urządzenia do oddymiania, to mogą one być używane także na co dzień do wentylacji pomieszczeń.

Więcej informacji na temat instalacji oddymiania można przeczytać na stronie https://www.frapol.com.pl/781-Instalacje-oddymiajace

Gdzie należy montować instalację oddymiania?

Przepisy bardzo szczegółowo określają, gdzie i kiedy należy montować instalacje oddymiania. Obowiązkowo muszą się one znaleźć w budynkach użyteczności publicznej, np. biurowcach, urzędach, szkołach, ale także budynki firmowe powinny mieć zainstalowane takie systemy.

Pożar może wybuchnąć praktycznie w każdym budynku, dlatego tak ważne jest zaopatrzenie go w odpowiednie systemy przeciwpożarowe, a jednym z elementów systemu jest właśnie instalacja oddymiania.

Systemy oddymiania obowiązkowo stosuje się we wszystkich wymienionych wcześniej budynkach, bez względu na wysokość. W instalację należy też zaopatrzyć podziemne części budynku. Bardzo ważna jest zastosowanie takich systemów na klatkach schodowych i przedsionkach przeciwpożarowych oraz w przykrytych dziedzińcach wewnętrznych. Także różnego rodzaju pasaże powinny mieć sprawny system oddymiający. Prawo nakazuje także zastosowanie instalacji oddymiania w budynkach mieszkalnych, w których droga ewakuacyjna jest dłuższa niż dopuszczają to przepisy.

Żeby system oddymiania działał sprawnie, musi być dobrze zaprojektowany, a następnie prawidłowo zamontowany. Poszczególne części i sterowanie muszą działać niezawodnie, więc najlepiej używać elementów posiadających odpowiednie certyfikaty. Certyfikat jest dowodem, że element przeszedł odpowiednie badania i został dopuszczony do użytku.

 

Materiał promocyjny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button