Fotowoltaika to proces produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Aby system ten jednak był w pełni wydajny i skuteczny, musi być w należyty sposób zaprojektowany i dostosowany do potrzeb konkretnego klienta. Bardzo istotny jest także fachowy montaż instalacji fotowoltaicznej oraz jej regularny serwis.O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części artykułu.
Czym jest i jak działa fotowoltaika?
Proces działania:
- promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, które są umieszczane na dachu albo gruncie
- produkuje się energia ze światła, czyli fotony – nośniki oddziaływań elektrycznych
- fotony wprawiają w ruch elektrony – powstaje napięcie elektryczne
- wyprodukowany prąd stały wędruje do falownika i zostaje przekształcony na prąd przemienny, który jest dostarczany do domu
Fotowoltaika Wrocław – projekt, montaż, serwis
Dobór mocy paneli zależy od miejsca jakie posiadamy i finansów, które możemy zainwestować na instalacje fotowoltaiczne. Im większa instalacja tym jest bardziej opłacalna powodując, że rachunki za energię elektryczną możemy obniżyć do zera, albo otrzymać gotówkowy zwrot.
Przebieg procesu:
- wyliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną i ilość paneli do zamontowania
- stworzenie projektu umiejscowienia
- montaż potrzebnych elementów
- ewentualny serwis instalacji w razie potrzeby
Zalety i wady posiadania instalacji fotowoltaicznej
Plusy fotowoltaiki:
- szybki zwrot z inwestycji w instalacje fotowoltaiczną,
- podniesienie wartości nieruchomości,
- niezależność od podwyżek cen prądu,
- korzystanie z energii elektrycznej o każdej porze dnia,
- odliczanie od podatku i dotacje,
- ekologia i nowoczesność – dbanie o środowisko,
- estetyka dachu,
- dostęp do odnawialnego źródła energii,
- pozyskiwanie darmowej energii przetwarzanej na prąd.
Minusy fotowoltaiki:
- cena instalacji fotowoltaicznej,
- często instalowana jest przez amatorów,
- operator sieci elektrycznej może odmówić przyłączenia instalacji,
- gorsze działanie w upały,
- wydajność paneli może obniżyć kurz i cień,
- wydajność paneli z czasem spada,
- starszy dach może wymagać wzmocnienia pod panele.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Tak. Panele fotowoltaiczne wytwarzają odnawialną energię elektryczną, która pozwala na ochronę środowiska, a dla gospodarstwa domowego jest sposobem na obniżenie kosztów wytwarzania energii elektrycznej potrzebnej w każdym domu.
Fotowoltaika – koszty i dofinansowanie
Koszty instalacji fotowoltaicznej zależą od takich rzeczy jak zapotrzebowanie na energię elektryczną, wybrane materiały, sposób montażu i marży wykonawców.
Cena za całą instalacje fotowoltaiczną razem z jej montażem i ewentualnym serwisem jest droga – zwraca się w rachunkach za energię elektryczną w ciągu około 9 – 11 lat, ale możliwe są dofinansowania i ulgi na montaż paneli fotowoltaicznych.
Co może wpływać na uzyskanie dofinansowania lub ulg?
Państwo i samorządy wspierają korzystanie z odnawialnych źródeł energii, które pozwala na ochronę środowiska. Na jakie dofinansowania i ulgi można liczyć?
- ulga podatkowa, czyli 17% poniesionych kosztów,
- dotacja w wysokości 5000 złotych od rządu w ramach programu „Mój prąd” albo od urzędu gminy lub miasta, od których mogą wynieść do 15000 złotych.
Można również liczyć na oszczędności na rachunkach za prąd. Jeśli właściciel domu z instalacją fotowoltaiczną korzysta z rozliczeń z zakładem energetycznym, które mogą spowodować odbieranie wyprodukowanej nadwyżki energii elektronicznej zimą i obniżenie wysokości rachunków.
Wyprodukowane nadwyżki prądu trafiają do zakładu energetycznego i mogą zostać odebrane w nocy, w pochmurne dni i zimą. Reszta energii elektronicznej zostaje w zakładzie energetycznym – instalacje fotowoltaiczną należy zgłosić do miejscowego Operatora Systemu Dystrybucyjnego i podpisać umowę z zakładem energetycznym.
Więcej informacji o projektowaniu, montażu, serwisie fotowoltaiki we Wrocławiu znajdziesz na: https://sanerga.pl/fotowoltaika
Materiał powstał we współpracy z sanerga.pl