Fotowoltaika montowana na ziemi to atrakcyjna alternatywa dla osób, które chcą korzystać z dobrodziejstw technologii OZE, ale nie mają możliwości montażu paneli na dachu lub taka opcja się po prostu nie opłaca. Cena fotowoltaiki na gruncie zależy od wielu czynników. O czym powinieneś pamiętać, kiedy planujesz taką inwestycję?
Spis treści
Fotowoltaika na gruncie a przepisy prawa budowlanego
Dodatkowe koszty mogą pojawić się na etapie administracyjno-projektowym. Obowiązujące przepisy nie nakładają na inwestora konieczności uzyskania dodatkowych pozwoleń tak długo, jak montaż dotyczy mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW.
Niezależnie od tego w przypadku planowania instalacji o mocy powyżej 6,5 kW lub więcej należy:
- uzgodnić z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych projekt instalacji;
- powiadomić Państwową Straż Pożarną o terminie zakończenia prac montażowych oraz planowanym uruchomieniu instalacji.
Jeżeli projekt obejmuje typową instalację przydomową jedyne dodatkowe koszty to usługa rzeczoznawcy. Takie konsultacje zazwyczaj nie kosztują więcej niż 400–600 zł netto. Uzgodnienia muszą być przeprowadzone bez względu na miejsce montażu PV.
Konieczność przeprowadzenia prac gruntowych
Kolejną kwestią, która kształtuje ostateczną cenę fotowoltaiki, jest konieczność przeprowadzenia prac ziemnych. Im teren jest bardziej nierówny, a gleba sypka, tym więcej wysiłku trzeba będzie włożyć, aby ustabilizować panele na gruncie.
W najgorszym przypadku pojawi się konieczność skorzystania z usług ekipy budowlanej, która za pomocą ciężkiego sprzętu wyrówna teren, w razie potrzeby go zagęści, a także usunie ewentualne zadrzewienia lub budynki, które mogłyby obniżać efektywność instalacji poprzez zacienienie.
Jeżeli działka jest równa i żadne obiekty nie rzucają cienia na jej powierzchnię montaż PV na gruncie, to przede wszystkim cena samych komponentów, robocizna będzie nieco tańsza niż w przypadku wykonywania instalacji dachowej.
Pamiętaj również o zachowaniu odległości fotowoltaiki na gruncie od granicy działki. Przepisy prawa nie podają w tym przypadku konkretnych liczb. Warto jednak sprawdzić, czy wytyczne w sprawie umiejscowienia instalacji nie wynikają z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W przypadku instalacji PV trudno natomiast wyobrazić sobie roszczenia immisyjne w oparciu o przepisy prawa cywilnego. Fotowoltaika nie emituje praktycznie żadnego hałasu, w żaden sposób nie zasłania też widoku sąsiadom. Nie będzie więc naruszała prawa sąsiedzkiego.
Gdzie znajduje się inwerter w przypadku fotowoltaiki na gruncie?
Planując instalację naziemną, należy pamiętać, że w przypadku gdy między panelami a falownikiem jest więcej niż 10 metrów odległości, konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń.
W optymalnych warunkach (poniżej 10 m) wystarczy zwykły bezpiecznik przepięciowy oraz wyłącznik nadmiaroprądowy na prąd stały. Do ewentualnych kosztów inwestycji można jednak doliczyć wykonanie niewielkiej zadaszonej wiaty blisko paneli, jeżeli przetwornicę trzeba umieścić w większej odległości.
Cena mocowania fotowoltaiki na gruncie
- Fotowoltaika na gruncie zasadniczo różni się od tej montowanej na dachu w jednym aspekcie – wymaga instalacji rusztowania, które utrzyma panele pod właściwym kątem. Stelaże wykonuje się najczęściej ze stali ocynkowanej lub aluminium tak, aby były odporne na działanie warunków atmosferycznych. Dopiero na wstępnie przygotowanych ramach montuje się panele. Z uwagi na fakt, że konieczne staje się wykorzystanie znacznej ilości metalowych elementów, koszt całej inwestycji istotnie wzrasta.
- Firmy zajmujące się instalacjami PV zwracają uwagę, że na cenę instalacji wymiernie wpływają również wymiary fotowoltaiki na gruncie. Im więcej paneli przewiduje projekt, tym wyższa będzie cena, ale nie tylko ogniwa mają tutaj znaczenie.
- Typowe panele o mocy 350–400 W są stosunkowo niewielkie, więc o uzyskanie odpowiednio dużej mocy całkowitej konieczne będzie także zakupienie złączek, kabli solarnych i innych elementów montażowych. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się montaż panel o mocy 500 W lub więcej. Mają one większą powierzchnię niż ogniwa o niższej mocy, więc do uzyskania analogicznego efektu można użyć mniej komponentów dodatkowych.
O ile ostatecznie wyższa jest cena konstrukcji naziemnej w stosunku do dachowej? Cena fotowoltaiki 10 kW na gruncie będzie o około 15% droższa niż jej odpowiednik mocowany na dachu. To samo dotyczy ceny z montażem fotowoltaiki 5 kW na gruncie.
Jeżeli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, zajrzyj na: https://suncurrent.pl/panele-fotowoltaiczne-na-gruncie/. Sprawdź, ile kosztuje fotowoltaika na gruncie i skorzystaj z porad profesjonalistów.