W Polsce nieustannie wzrasta rozwój fotowoltaiki. Dzięki licznym programom wspierającym inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), możemy zauważyć coraz więcej instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków. Fotowoltaika to rozwiązanie, które przyczynia się do zażegnania kryzysu energetycznego i pozwala na niezależność energetyczną w naszych domach. Zanim się jednak zdecydujemy na domową instalację, warto wiedzieć, jak ją dopasować do naszych potrzeb.
Spis treści
Fotowoltaika dla domu
Decydując się na budowę instalacji fotowoltaicznej w naszym domu, musimy przede wszystkim zacząć od planu montażu i określenia, jaką ilość energii elektrycznej zużywamy w ciągu roku oraz jak dotychczas wyglądały nasze rachunki za prąd. To podstawa dla dobrania mocy instalacji fotowoltaicznej i kalkulacji związanych z jej kosztami. Dzięki temu będziemy wiedzieć, po jakim czasie inwestycja zacznie się zwracać. Miejmy na uwadze, że jeśli do tej pory za prąd płaciliśmy bardzo mało, to fotowoltaika nie będzie dla nas opłacalna.
Audyt fotowoltaiczny
Zanim zdecydujemy się na fotowoltaikę, warto skorzystać z audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dowiemy się, czy fotowoltaika będzie dla nas opłacalną inwestycją. Jeśli tak, pozostaje odpowiednio zaplanować instalację do naszego dachu lub dostępnej przestrzeni na gruncie. Profesjonalną firmą która zajmuje się przeprowadzaniem audytów i montażem instalacji fotowoltaicznych jest SunErgo – https://sunergo.pl/blog/jaka-moc-paneli-fotowoltaicznych-pokryje-zapotrzebowanie-mojego-domu/. Na stronie firmy znajduje się szczegółowa oferta, a także wskazówki dotyczące dobrania odpowiedniego rodzaju i mocy instalacji dla naszego domu.
Montaż i koszt instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna składa się głównie z krzemowych paneli słonecznych, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Popularnym wyborem są panele monokrystaliczne, które charakteryzują się największą wydajnością, lub m panele polikrystaliczne, które są nieco mniej wydajne i tańsze, jednak sprawdzają się w pochmurnych warunkach.
Niezbędnym i dość kosztownym elementem domowej instalacji będzie falownik (inwerter), dzięki któremu możemy korzystać z energii słonecznej i zasilać urządzenia elektryczne w naszych domach. Dodatkowym kosztem będzie specjalny system mocujący i przewody łączeniowe, oraz montaż. Pamiętajmy, aby korzystać z usług profesjonalistów, cieszących się dobrą opinią.
Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Decydując się na fotowoltaikę, powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy nasza domowa instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid). Tego typu instalacja pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać. Natomiast jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, podłączamy system off- grid, dzięki któremu będziemy mieli możliwość wykorzystania zmagazynowanej na kilkanaście godzin w akumulatorze energii elektrycznej, gdy nastąpi okres zerowej produkcji (zima, noc, przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej z sieci energetycznej).
Na gruncie czy na dachu?
Niezbędnym warunkiem do zamontowania fotowoltaiki jest dach z dostosowaną do tego konstrukcją. Większość dachów ma odpowiednią konstrukcję. Jeśli jednak dach nie spełnia warunków do montażu instalacji, warto zastanowić się, czy w przypadku jego wymiany, inwestycja wciąż będzie dla nas opłacalna. Panele fotowoltaiczne muszą być nachylone pod odpowiednim kątem do promieni słonecznych. Plusem tego rozwiązania jest to, że instalacja nie ingeruje w przestrzeń mieszkalną i nie zajmuje tak dużej powierzchni jak instalacje na gruncie. Panele fotowoltaiczne nie mogą być zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki.
Jeżeli nasz dach nie spełnia warunków do instalacji, a dysponujemy wolną przestrzenią w obszarze domu, warto zastanowić się nad fotowoltaiką na gruncie. Panele montowane na gruncie zazwyczaj dzięki zajmowanej przez nie dużej powierzchni zyskują więcej energii, a co za tym idzie – przynoszą więcej oszczędności. Pamiętajmy, że grunt, na którym będą montowane stelaże musi być odpowiednio stabilny, a panele nie mogą być zacienione przez siebie nawzajem i sąsiadujące budynki, drzewa.
Dofinansowania do fotowoltaiki
W Polsce istnieją programy zachęcające do inwestowania w fotowoltaikę, które oferują dofinansowanie do kosztów jej zakupu i montażu. Dzięki temu inwestycja staje się bardziej opłacalna. Są one dostępne nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych, ale także dla spółdzielni mieszkaniowych, gospodarstw rolnych lub firm.
Mój Prąd to program, w ramach którego osoby fizyczne mogą złożyć wniosek o bezzwrotną dotację do 5 000 zł na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i otrzymać do 50% zwrotu kosztów. Program można połączyć z Ulgą termomodernizacyjną i zaoszczędzić jeszcze więcej, ponieważ dzięki niej odliczane są od rocznego zeznania podatkowego wydatki na termomodernizację. Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze 2.0, który obejmuje dotację lub pożyczkę na kompleksową termomodernizację domów.
Opłacalność fotowoltaiki
Główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość z niemal nieistniejącym ryzykiem awarii oraz gwarancją na panele sięgającą do 25 lat, która podnosi wartość nieruchomości. Instalacja fotowoltaiczna będzie dla nas opłacalna, jeśli z audytu wyniknie, że możemy zaoszczędzić pieniądze za prąd i mamy odpowiednie warunki na zainstalowanie paneli. Koszt instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj mieści się między 15 000 a 25 000 zł. Ostateczna cena zależy od mocy instalacji oraz dofinansowania, z jakiego skorzystamy.