Tynki pomalowane klasyczną farbą na biało nie są najlepszym pomysłem na wykończenie fasady domu usytuowanego przy ruchliwej ulicy. Niestety, w takich miejscach front budynku szybko staje się zabrudzony, dlatego powinien zostać wykonany z odpowiednich materiałów. Powstała na powierzchni warstwa kurzu i pyłów nie może rzucać się w oczy, a także powinna pozwalać się łatwo usunąć. W poniższym poradniku proponujemy trzy różne rozwiązania dla trzech stylów architektonicznych.
Spis treści
Płytki z cegły dla domów w stylu rustykalnym
Płytki z cegły stanowią idealny wybór dla domów w stylu rustykalnym, podkreślając ich tradycyjny charakter i dodając wizualnego ciepła elewacji. Jednak dla budynków położonych przy ruchliwych ulicach, istnieje realne zagrożenie szybkiego zabrudzenia lekko porowatych z natury cegieł. Na szczęście współczesna technologia oferuje impregnaty, które chronią płytki przed wnikaniem brudu. Preparaty nakładane na powierzchnię ściany, tworzą warstwę hydrofobową, dzięki której kwaśne deszcze oraz kurz nie mają szansy wnikać w strukturę cegły, a jedynie spływają po powierzchni. Dzięki temu elewacja zachowuje swój pierwotny wygląd przez długi czas, a dom prezentuje się estetycznie niezależnie od warunków zewnętrznych.
Panele z tworzywa w stylu skandynawskim lub amerykańskim
Panele z tworzywa HPL, z którymi zapoznasz się na stronie plytyplastikowe.pl, to doskonały sposób na nadanie budynkom wyjątkowego charakteru, a jednocześnie zabezpieczenie ich przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Styl skandynawski, charakteryzujący się pionowym układem paneli „na zakładkę”, nawiązuje do tradycji nordyckich domów i dodaje elewacji subtelności. Z kolei elewacja w stylu amerykańskim, z panelami poziomymi układanymi żaluzjowo, przyciąga wzrok ciekawą aranżacją. W kontekście domów położonych przy ruchliwych ulicach, wybór paneli typu HPL jest szczególnie korzystny. Są one nie tylko wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych, ale również łatwe do utrzymania w czystości. Odporność paneli na zabrudzenia sprawia, że fasada długo zachowuje estetyczny wygląd, mimo stałego narażenia na kurz i zanieczyszczenia. Cząsteczki brudu nie przywierają do paneli, a powierzchowne zabrudzenia łatwo usunąć używając np. myjki ciśnieniowej.
Farba samoczyszcząca na minimalistycznej „kostce”
W nowoczesnych budynkach warstwę elewacyjną stanowią zwykle stosunkowo gładkie tynki malowane farbą na biało, szaro czy grafitowo. Żaden z wymienionych kolorów nie chroni budynku przed widocznością zabrudzeń. Na bieli łatwo zauważyć ciemne osady (np. sadze), a z kolei na ciemnych barwach – ślady z pyłków roślinnych czy kurzu. Dlatego niezależnie od wybranej palety kolorystycznej, w miejscach o natężonym ruchu ulicznym warto zastosować tzw. farby samoczyszczące (więcej tutaj). Są to produkty zaprojektowane w taki sposób, żeby osiadający na nich brud osadzał się wyłącznie powierzchniowo i łatwo spływał wraz z deszczem lub przy myciu za pomocą węża czy myjki ciśnieniowej. Farby samoczyszczące to preparaty hydrofobowe (chroniące przed wnikaniem wody we własną strukturę po ułożeniu na ścianie budynku) oraz hydrofilowe, czyli niedopuszczające do wnikania cząsteczek brudu w głąb gotowej, wyschniętej powierzchni.
Materiał sponsorowany.