Czym jest tiny house? Czy to rzeczywiście najtańszy dom na świecie?

Chyba każdy kiedyś marzył lub nadal marzy o małym białym domku na wzgórzu pośród lasu i zielonych łąk. Marzenia są po to, aby je spełniać. Kupno lub budowa małego domu nie jest dziś w Polsce inwestycją ponad stan osób uzyskujących przeciętne dochody z pracy. Tym bardziej każdego stać na tiny house, czyli malutki domek jako odpowiedź na konsumpcjonizm i niszczenie środowiska. Ludzie decydują się na tiny house, aby zaoszczędzić pieniądze i zmienić styl życia na mobilny, niezależny i samowystarczalny.

Tiny House to praktyczne, funkcjonalne, elastyczne i ekonomiczne rozwiązania. Ograniczona przestrzeń nie ogranicza ich właścicieli, projektantów czy architektów. Małe domy różnią się między sobą kształtem, wielkością, funkcjonalnością, stylem, konstrukcją, materiałami. Mogą działać jako stacjonarne domy, domki letniskowe, mobilne kampery, biura, dodatkowe kwatery dla krewnych, dzieci, miejsca noclegowe czy nawet schroniska dla bezdomnych.

Czym jest tiny house

Idea Tiny House narodziła się w USA. Amerykanie lubią wielkie powierzchnie, ale nie zawsze potrafią je utrzymać. Według danych statystycznych, na początku XXI wieku przeciętna wielkość amerykańskiego domu wynosiła 230 mkw. Jednak w wyniku kryzysu finansowego w latach 2007-2008 wiele osób straciło swoje domy i cały majątek, a odtworzenie nieruchomości w poprzednim standardzie okazało się niemożliwe.

W ciężkich czasach potrzebne są nieszablonowe rozwiązania. Dlatego pojawili się pionierzy mobilnych, całorocznych domów na kółkach. W USA w ciągu ostatnich lat taki styl życia wybrały tysiące osób, a część z nich utworzyła osiedla i społeczności. Z Ameryki moda na tiny house dotarła do Europy, gdzie stale rośnie grono entuzjastów takiego budownictwa. Największą popularność zdobywają w Niemczech, Holandii i Francji. Także w Polsce istnieją firmy specjalizujące się w budowie mobilnych domów.

Zgodnie z definicją, tiny house to malutki domek poniżej 37 mkw., zwykle mobilny, czyli zbudowany na przyczepie (na kołach) bądź możliwy do transportu w inny sposób. Sympatycy ruchu społecznego tiny house świadomie decydują się na zmniejszenie przestrzeni mieszkalnej. Ruch propaguje zrównoważony styl życia, zwraca uwagę na takie zjawiska, jak konsumpcjonizm, materializm, niszczenie środowiska. Ludzie decydują się malutkie domki, aby zaoszczędzić pieniądze, zmienić styl życia na prostszy, pomóc środowisku czy być bardziej niezależnym.

W Polsce domy typu tiny house często nazywane są mikrodomami lub małymi domkami. Zaletami takiego budownictwa są mniejsze koszty i krótszy czas budowy, mniejsze zużycie energii na ogrzewanie, mniejsze zapotrzebowanie na materiały budowlane, mniej skomplikowana dokumentacja związana z rozpoczęciem budowy oraz łatwość utrzymania w czystości ze względu na mniejszą powierzchnię do sprzątania.

Ile kosztuje tiny house w Polsce

Tiny house to dobre rozwiązanie dla osób, którym bliski jest prosty i minimalistyczny styl życia. Dzięki mobilności można podróżować ze swoim domem i mieć swoje własne lokum zawsze przy sobie. Wbrew pozorom, mieszkanie jest wygodne i funkcjonalne. Mimo niewielkiego metrażu można zaprojektować je tak, aby było komfortowe i dostosowane do potrzeb użytkowników. W domku można swobodnie mieszkać, pracować i wypoczywać.

Wybudowanie małego domu zajmuje zaledwie kilka tygodni, a koszt budowy wynosi średnio 90-170 tys. zł, co w porównaniu z kosztami budowy tradycyjnego domu jest relatywnie niskim wydatkiem. Cena może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb inwestora. Im większa powierzchnia, tym wyższy koszt budowy. Na koszt wpływają również materiały budowlane. Wybór wysokiej jakości materiałów może podnieść cenę, ale zapewni trwalszą i bardziej estetyczną konstrukcję. Budżet podnoszą również koszty mebli, urządzeń elektrycznych i systemu wentylacyjnego.

Ile kosztuje mini dom?

Firmy działające w Polsce oferują różne typy mini domów. Domki są mobilne i można je postawić nawet na niewielkiej działce, nie wymagają zezwolenia na budowę. Dla architektów, księgowych, radców prawnych, adwokatów, terapeutów i każdego, kto ceni niezależność w pracy skierowana jest oferta domu o powierzchni nieco ponad 20 mkw. To inteligentne rozwiązanie, które łączy komfort mieszkalny z przestrzenią biurową. Jest w nim część przeznaczona do snu, relaksu, przygotowywania i spożywania posiłków w strefie mieszkalnej oraz część na ergonomiczne biuro.

Ten sam producent oferuje domki dla par lub indywidualistów poszukujących przygód preferujących minimalistyczny styl życia. Są w nich funkcjonalna kuchnia, wygodna łazienka, przestronne pomieszczenie centralne z dużym łóżkiem oraz oknami, dzięki którym można wypoczywać blisko natury. W salonie są telewizor, łóżko ze stelażem i materacem, w łazience kocioł elektryczny, a w kuchni mała lodówka i płyta indukcyjna na dwa palniki. Całość oczywiście ogrzewana i klimatyzowana plus lustro na podczerwień. Cena ponad 130 tys. zł.

Ile kosztuje najtańszy dom?

Jedna z firm proponuje domki modułowe, które składane są z elementów na placu budowy. Podobno domki do 35 m kw. może zbudować już za 70-90 tys. zł. Dla osób szukających tańszego mieszkania ciekawy rozwiązaniem może być kontener mieszkalny z kuchnią i łazienką. Cena za metr kwadratowy kontenera z wyposażeniem wynosi około 3 tys. zł. Do ceny należy jednak doliczyć koszty transportu i montażu. Cena końcowa zależy również od specyfikacji i wyposażenia. Wybór luksusowych dodatków może podnieść cenę.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button