Drewno wykorzystywane jest przez człowieka od zmierzchłych czasów. Mimo iż współcześnie rzadko spotyka się domy budowane w całości z tego materiału, to w dalszym ciągu stanowi podstawę prac konstrukcyjnych i wykończeniowych, wliczając w to tworzenie mebli. Miejscem, w którym odbywa się przetwórstwo drewna do postaci tarcicy gotowej do użycia, jest tartak.
Spis treści
Tarcica podstawowym wyrobem tartaków? Czym zajmuje się tartak Jażdżewski koło Stężycy?
Wbrew pozorom, większość osób nie zdaje sobie sprawy z prawdziwej funkcji tartaków. Kojarzą to miejsce z produkcją desek. Warto wiedzieć, że twierdzenie to jest znacznie uproszczone. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest przybliżenie działalności takich miejsc jak tartak Jażdżewski koło Stężycy.
Przywiezione drewno do tartaku zostaje przekształcone w tzw. tarcicę za pomocą pił tartacznych. Wyróżnia się dwa podstawowe jej rodzaje. Pierwszą jest tarcica nieobrzynana. Tutaj poddano obróbce jedynie dwie krawędzie. Drugi typ to tarcica obrzynana. W tym przypadku obrobiono zarówno krawędzie czoła, jak i cztery płaszczyzny drewna.
Istotny jest podział tarcicy ze względu na wymiary elementu (sortymentu), czyli m.in. deski, listwy, belki, bale, łaty i krawędziarki.
W jaki sposób wytwarzane są sortymenty w tartaku?
W tartaku Jażdżewski koło Stężnicy, podobnie jak w każdym tego typu miejscu, istotny jest plac surowca. Tutaj składowane jest okrągłe drewno, które następnie trafia do hali tartacznej. Tam poddawane jest dalszej obróbce i przechowywane w składzie tarcicy.
Istotnym procesem jest mechaniczne przetwórstwo drewna, czyli przecieranie surowca do określonych sortymentów.
Ze względu na wilgotność tarcicy na tym etapie, nie ma możliwości wykorzystania produktów do stworzenia elementów konstrukcyjnych budynków. Z tego względu należy poddać ją suszeniu, dzięki czemu zyskuje ona stabilność wymiarową i wytrzymałość.
Co zalicza się do produktów tartacznych? Typowe efekty produkcji w tartaku Jażdżewski koło Stężnicy
Do grupy produktów tartacznych należy zaliczyć:
- kantówki;
- króciaki;
- podbitkę dachową;
- pellet;
- deski;
- tarcicę.
Głównym efektem pracy tartaków jest tarcica budowlana, z której tworzy się schody, drzwi i meble, a także stolarkę okienną. Oprócz tego, w ofercie tartaku Jażdżewski koło Stężnicy znajdują się deski o różnych wymiarach i przeznaczeniu. Przykładem mogą być deski tarasowe lub elewacyjne. Warto wyszczególnić lamele drewniane, które wykorzystuje się do produkcji drewnianych podłóg.
W przypadku elementów konstrukcyjnych, do najważniejszych produktów tartacznych zaliczają się krawędziaki i więźby dachowe. Pierwsze z nich służą do przenoszenia obciążenia z dachu na ściany domu, a z więźby tworzy się drewniany szkielet budynku. Duże znaczenie mają też łaty i kontrłaty dachowe, wykorzystywane do obijania dachów.
Co więcej, w tartaku produkowane są też klejonki drewniane, czyli gotowe do wykorzystania płyty drewniane. Tworzy się je ze sklejania warstw litego drewna.
Jak widać, działalność tartaków nie ogranicza się jedynie do suszenia drewna i jego obróbki, ale przede wszystkim jest to miejsce, gdzie produkowane są różnego rodzaju wyroby drewniane. Profesjonalne i wyspecjalizowane zakłady, do których zalicza się tartak Jażdżewski koło Stężnicy, wyróżniają się bogatym asortymentem, dostosowanym do potrzeb różnych odbiorców.
Artykuł sponsorowany, udostępniony przez partnera serwisu.