Ogradzanie posesji z domem mieszkalnym lub warsztatem zazwyczaj wymaga postawienia bramy. Stanowi ona ważny element całej konstrukcji, gdyż umożliwia wjazd i wyjazd z terenu działki. Tworzy też estetyczne i kompozycyjne dopełnienie płotu, będąc wizytówką posesji. Brama wjazdowa powinna być również funkcjonalna, dlatego jej wybór nie może być przypadkowy. Sprawdź, jakie zalety i wady mają dostępne na rynku bramy przesuwne i dwuskrzydłowe.
Spis treści
Brama przesuwna
Brama przesuwna jest specyficzną konstrukcją działającą w taki sposób, że podczas otwierania i zamykania jej skrzydło przemieszcza się wzdłuż ogrodzenia. Prowadzi je specjalna szyna zamontowana u podstawy ogrodzenia.
Takie rozwiązanie nie wymaga zapewnienia wolnej przestrzeni przed wjazdem lub wewnątrz posesji, niezbędnej do otwarcia skrzydeł wychylnych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych działek, na których dom, garaż lub inny element zagospodarowania terenu znajduje się w niewielkiej odległości od wjazdu.
Przesuwna brama wjazdowa wymaga jednak montażu specjalnych prowadnic wzdłuż płotu, które umożliwią jej swobodne przesuwanie. Muszą być co najmniej tak długie, jak szerokość skrzydła bramy powiększona o przeciwwagę. Jest to element balansujący, który neutralizuje ciężar skrzydła i chroni je przed przechyleniem.
Brak przeciwwagi mógłby doprowadzić do odkształcenia elementu ruchomego lub wypadnięcia prowadnicy, a w konsekwencji niemożliwe byłoby jego otwarcie. Takie wymagania sprawiają, że modele przesuwne nie mogą być montowane blisko narożników posesji ani wówczas, gdy w sąsiedztwie wjazdu rośnie drzewo czy stoi budynek (na przykład portiernia czy stróżówka).
Sprawdź ofertę samonośnych bram palisadowych u sprawdzonego producenta Zampol: https://zampol24.pl/98-samonosne
Wady i zalety bramy przesuwnej
Brama przesuwna ma zarówno zalety, jak i wady. Do jej największych atutów można zaliczyć:
- ograniczenie zajętej przez bramę przestrzeni do minimum,
- brak możliwości niekontrolowanego otwarcia, na przykład na skutek silnych podmuchów wiatru,
- dowolna szerokość bramy, zależnie od dostępnego miejsca,
- solidność wykonania i bezpieczeństwo obsługi,
- możliwość wyposażenia w system antywłamaniowy,
- duży wybór wzorów i kolorów w ofercie producenta.
Brama przesuwna nie pozostaje jednak bez wad. Jej główne minusy to:
- niezbędne miejsce po wewnętrznej stronie ogrodzenia, potrzebne do otwarcia bramy,
- wyższa cena zakupu niż w przypadku bram skrzydłowych,
- niezbędne czyszczenie prowadnicy w przypadku bram, które nie są samonośne.
Brama dwuskrzydłowa
W przeciwieństwie do modeli przesuwnych, brama dwuskrzydłowa składa się z dwóch elementów zamykających wjazd. Dzięki temu mogą być mniejsze i o połowę lżejsze w stosunku do skrzydeł otwieranych na prowadnicach. W efekcie można też zamontować lżejsze i tańsze słupki ogrodzeniowe, na których są one zawieszone.
Montaż bramy dwuskrzydłowej jest wygodniejszy, ale potrzebuje ona sporo miejsca przed wjazdem, aby mogła się w pełni otwierać. Taka konstrukcja bramy nie sprawdzi się, jeśli posesja jest mała lub znajdujące się na niej naniesienia (mała architektura, rośliny) są bardzo blisko wjazdu.
Otwieranie bramy dwuskrzydłowej jest bardzo wygodne, bo można jedynie ograniczyć się do jednego skrzydła. Dzięki temu istnieje możliwość rezygnacji z montażu furtki.
Wady i zalety bramy dwuskrzydłowej
Podobnie jak brama przesuwna, tak i wariant dwuskrzydłowy ma zalety i wady. Do jego atutów można zaliczyć:
- wysoki poziom estetyki, zwłaszcza jeśli wybierze się ozdobne bramy kute,
- znacznie niższy koszt zakupu (o 20%) – w przypadku modeli otwieranych ręcznie,
- możliwość montażu nawet na bardzo wąskiej działce (otwieranie bramy dwuskrzydłowej wymaga miejsca w głębi działki),
- łatwiejszy montaż, jakiego wymaga taka konstrukcja bramy,
- możliwość montażu bramy i furtki w bezpośrednim sąsiedztwie.
Najistotniejsze wady bram dwuskrzydłowych to:
- potrzebne miejsce na posesji do otwierania bramy,
- podatność na samoistne otwieranie się skrzydeł, co wymaga montażu dodatkowych zabezpieczeń,
- konieczność utrzymania w czystości podjazdu, zwłaszcza w okresie zimy, gdyż zalegający śnieg może utrudniać otwieranie bramy,
- zakup bramy automatycznej oznacza wyższe koszty niż w przypadku modeli przesuwnych,
- strefa w pobliżu bramy nie może być wykorzystana do parkowania.
Gdzie kupić bramę wjazdową?
Zakup bramy wjazdowej na posesję wymaga starannego przeanalizowania wszystkich zalet i wad oraz oceny możliwości technicznych montażu. W odpowiedzi na pytanie: brama przesuwna czy dwuskrzydłowa, należy wziąć pod uwagę kształt działki, podjazd, jego usytuowanie i wielkość, dostępne środki finansowe i preferencje.
Na dużą działkę można wybrać model dwuskrzydłowy, który potrzebuje sporo miejsca na podjeździe. Na mniejszych posesjach lepszy będzie wybór bramy przesuwnej, pod warunkiem że zasięg ogrodzenia jest wystarczający.
Zarówno bramy rozwierne, jak i przesuwne oferuje firma Zampol24. Są to konstrukcje panelowe, dostępne w wielu wymiarach, co pozwala na dopasowanie do szerokości światła wjazdu. Wszystkie konstrukcje są zabezpieczone antykorozyjnie i malowane proszkowo na jeden z wielu dostępnych kolorów.
Zampol24 oferuje również panele ogrodzeniowe, furtki i mechanizmy automatyki bramowej.
Materiał promowany