Bezpieczne schronienie dla Twojego czworonoga – jak zbudować budę dla psa?

Pies mieszkający na zewnątrz musi mieć zapewnione bezpieczne i ciepłe schronienie. Taki psi azyl powinien być wykonany z materiału zapewniającego ochronę termiczną i odpowiednią cyrkulację powietrza. Konstrukcja odpowiadająca wielkości czworonoga jest wygodnym legowiskiem, gdzie pies odpoczywa i schroni się w razie złych warunków atmosferycznych. W tym artykule radzimy m.in., jak zbudować budę dla psa, w tym z palet, a także czym ją ocieplić.

W handlu dostępny jest bogaty wybór bud dla psów. Są tam także budy dla dużych psów (np. wymiary budy dla owczarka niemieckiego to zazwyczaj około 90 cm szerokości, 120 cm długości i 110 cm wysokości). Psi azyl możemy jednak zbudować własnoręcznie przy użyciu podręcznych narzędzi i materiałów, które kupimy w sklepach dla majsterkowiczów lub na portalach ogłoszeniowych. W mieszkaniu każdy właściciel czworonoga powinien zadbać o legowisko dla psa, ale dla zwierząt nocujących poza domem buda dla psa to podstawa.

Buda dla psa – projekt

Osoby, które zastanawiają się, jak zbudować budę dla psa pilnującego domu powinny zacząć od projektu dopasowanego do gabarytów psa. Musimy przemyśleć, czy ma to być prosta, tradycyjna bryła czy stylowe mieszkanko dostosowane do naszego ogrodu. Budując budę własnoręcznie, możemy decydować o jej stylistyce oraz rodzaju użytych materiałów. Nie możemy zapominać o uwzględnieniu warstwy termicznej konstrukcji.

Przed przystąpieniem do pracy trzeba zmierzyć czworonoga. Najprostszym sposobem jest wykonanie pomiarów legowiska, gdzie pies przebywa. Jeżeli takiego nie posiadamy, można zmierzyć psa, gdy jest skulony podczas snu, a także gdy siedzi. Wymiary budy powinny być co najmniej o 20 cm większe od uzyskanych wyników. Do ustalonej szerokości psa możemy dodać kilka centymetrów, gdyż zimą często przybiera na wadze.

Aby uwzględnić wymiary wejścia, musimy zmierzyć psa od karku do ziemi. Do uzyskanej wartości dodajemy przynajmniej 5 cm. Nie trzeba jednak wycinać zbyt dużych otworów wejściowych, gdyż przez nie będzie uciekać najwięcej ciepła. Wysokość budy dla psa powinna być od niego większa o co najmniej kilka centymetrów (mierzymy ją na wysokości głowy pupila).

Jak zbudować budę dla psa?

Ciekawym rozwiązaniem jest buda dla psa z palet, wpisująca jest w styl eko i filozofię zero waste. Jak czytamy w jednym z poradników internetowych, aby zrobić budę dla psa z palet, należy przygotować wkrętarkę, wyrzynarkę, szlifierkę kątową z dyskiem na ściernice, papier ścierny na rzep do szlifierki kątowej, wkręty do drewna, deski o grubości 2 cm i 4 cm z rozebranych palet oraz styropian o grubości 4 cm, dzięki czemu buda będzie w lecie w miarę chłodna, a w zimie ciepła.

Z desek należy wyciąć cztery fragmenty według uzyskanych wymiarów, które będą szkieletem podłogi. Umieść na nich styropian, a następnie kolejne deski. Wszystko połącz przy pomocy wkrętów. Wytnij ściany z desek o odpowiednim wymiarze – każdą dwukrotnie, aby móc umieścić między nimi warstwę izolacyjną. Na przedniej ścianie zaznacz, a potem wytnij otwór wejściowy. Do szkieletu dachu od strony wewnętrznej przymocuj deski, znów umieść ocieplenie i przymocuj drugą warstwę desek. Teraz kolej na szkielet ścian i dachu. Nie zapominaj, że aby buda dla psa miała spadzisty dach, ściana fasadowa i tylna muszą mieć strzelistą górę.

Do dachu można przymocować dachówki lub wyłożyć go gontem bitumicznym. Najczęstszym błędem jest stosowanie blachy w roli pokrycia dachowego. Tymczasem blacha to materiał, który bardzo łatwo nagrzewa się podczas letnich upałów. Przed malowaniem budy dokładnie oczyść jej powierzchnię, gdyż w innym przypadku żaden preparat nie utrzyma się przez dłuższy czas. Wszelkie substancje do konserwacji i malowania budy muszą być odporne na działanie wilgoci, zmienne temperatury oraz promieniowanie UV.

Ocieplana buda dla psa

Budę należy położyć na dodatkowym stelażu z desek lub na palecie, aby nie doszło do zawilgocenia konstrukcji. Celowe jest ustawienie budy przodem na stronę wschodnią, przez co psia rezydencja będzie w miarę zabezpieczona przed ulewnym deszczem i porywistym wiatrem z zachodu. Buda musi mieć też odpowiednie legowisko dla psa. Powinno być one wodoodporne i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Najtańszą opcją zabezpieczenia podłogi przed chłodem jest wyłożenie jej sianem lub słomą. Niektóre psy mogą mieć jednak alergię na trawy czy roztocza. Zwierzęta w trakcie zabawy roznoszą siano po całym podwórku, stąd w niedługim czasie w budzie pozostanie tylko goła podłoga. Trwałym i skutecznym rozwiązaniem jest położenie płyty styropianowej wyścielonej wykładziną. Dobrym sposobem jest ocieplanie budy dla psa z wykorzystaniem dwóch warstw ścian – o tym, czym ocieplić budę dla psa pisaliśmy szczegółowo wyżej.

Szczególnie wymagających właścicieli czworonogów zainteresować może buda dla psa z tarasem. Jest dodatkowym legowiskiem i miejscem postawienia misek z jedzeniem, a także zapewnia dodatkową ochronę dla naszego pupila przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr czy zacinający deszcz. Taras odsłonięty ze wszystkich stron oraz niezadaszony stanowi wygodne, zwykle wyłożone drewnem miejsce do odpoczynku dla psa w izolacji od podłoża.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button