Dach to duża inwestycja. Ma chronić dom i służyć nam przez długie lata. Jak wybrać ten idealny, który zapewni nam bezpieczeństwo nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych? Oto 3 najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dachu.
Spis treści
1. Wytrzymałość
To najważniejsza cecha dachówki. Aby dach służył latami, musi być odporny nie tylko na wichury, ale także na grad, śnieg, opady, promieniowanie słoneczne. Na ternach nadmorskich, bierze się też pod uwagę zasolenie powietrza. Te wszystkie naturalne czynniki mogą niekorzystnie wpływać na wytrzymałość dachówki. Powodować utratę koloru, osadzanie się mchu, a nawet niszczenie dachu, np. przez podrywanie dachówki.
Przyjęło się twierdzić, że dach wytrzymały to taki, który dużo waży. Owszem, jeśli chodzi o podmuchy wiatru. Jednak nie zawsze duża waga dachu jest na plus. Obecnie nawet lekkie dachówki mogą posiadać wysokie parametry wytrzymałościowe. Np. blachodachówka Gerard jest aż siedmiokrotnie lżejsza niż dachy cementowe czy gliniane. Jednocześnie wytrzymuje podmuchy wiatru o prędkości do 200 km/h.
A co z pozostałymi czynnikami atmosferycznymi? Posypka wulkaniczna, która stanowi wykończenie dachówki, zabezpiecza ją przed promieniowaniem słonecznym. Ona też pomaga chronić mieszkańców przed zsuwającym się z dachu śniegiem czy lodem. Może być stosowana na terenach o dużym zasoleniu powietrza, bo stop, z którego powstała nie niszczeje i latami utrzymuje piękny wygląd, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
2. Sposób montażu
Sposób montażu jest jednocześnie powiązany z wytrzymałością. Tradycyjne dachówki montowane są pionowo. To czyni je podatnymi na wiatr wiejący z dużą prędkością. Horyzontalny system montażu stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Dachówki Gerard montowane są horyzontalnie, z ośmiopunktowym system przytwierdzenia do więźby. Stąd tak duża wytrzymałość w czasie wichury.
3. Waga
O wadze już wspominaliśmy. Jest to jednak punkt, który zasługuje na szczególną uwagę. Ciężka dachówka wymaga bowiem o wiele bardziej wytrzymałej konstrukcji. Nie ułożymy jej na więźbie, która jest wiekowa. Chcąc wymienić dach w starszych budynkach, będziemy musieli dokonać także zmian konstrukcyjnych. Lekka blachodachówka może być montowana również na więźbach starszych, bez konieczności dużych ingerencji w konstrukcję.
Co więcej, lekki dach jest dużo łatwiejszy do przetransportowania. Transport dzięki temu jest tańszy i może dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca, jak np. tereny górskie. Do przetransportowania dachówek betonowych na pokrycie jednego dachu potrzebna jest średniej wielkości ciężarówka. Dla porównania w tej samej ciężarówce zmieścimy blachodachówkę tłoczoną, która wystarczy na pokrycie aż 10 domów!