Sezon grzewczy trwa, a wraz z nim suche powietrze w domu, szkodliwe dla zdrowia, urody i samopoczucia. Zadbaj o odpowiednią wilgotność zwłaszcza w sypialni, a rano będziesz czuł się wypoczęty i gotowy do działania. Sprawdź jaki nawilżacz powietrza najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.
Spis treści
Katar, kaszel, drapanie w gardle to objawy suchego powietrza
Dlaczego odpowiednia wilgotność w sypialni jest ważna?
Zimą podczas niskich temperatur odkręcamy grzejniki i rzadko wietrzymy mieszkanie doprowadzając do nagrzania i wysuszenia powietrza, co w rezultacie powoduje, że czujemy się ospali i zmęczeni.
Takie działanie jest bardzo niezdrowe i sprzyja rozwojowi infekcji. Zasypianie w takich warunkach jest mocno utrudnione, a jakość snu pogarsza się. Poza tym niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu ułatwia roztoczom namnażanie i unoszenie się, co odczują zwłaszcza alergicy.
Dla dobrej regeneracji organizmu prawidłowa wilgotność powietrza powinna wynosić od 40% do 60%, a temperatura w sypialni nie więcej niż 18 st.
Suche powietrze:
- wysusza błony śluzowe,
- podrażnia oczy, które stają się zaczerwienione i pieką
- może powodować problemy z oddychaniem
- negatywnie wpływa na urodę – włosy stają się łamliwe, matowe i osłabione
- podrażnia skórę, która staje się sucha i podrażniona
Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny?
Najbardziej znanym, domowym sposobem na nawilżenie powietrza w mieszkaniu jest położenie mokrych ręczników na kaloryferze. Na takiej samej zasadzie działa nawilżacz powietrza ewaporacyjny, którego działanie oparte jest na ewaporacji – naturalnym odparowywaniu wody z mokrego filtra. To najbardziej bezpieczna dla zdrowia metoda nawilżania.
Nawilżacze polecane do sypialni – TOP 3
Nawilżacze ewaporacyjne, które sprawdzą się do sypialni:
-
Klarta Humea WiFI
Nawilżacz powietrza o dobrej wydajności do 300ml/h, idealnie sprawdzi się nawet w bardzo dużej sypialni do max 44 m², a zbiornik na wodę o pojemności 3l wystarczy nawet na całą noc. Na bieżąco informuje o aktualnym stanie wilgotności, stanie wody, umożliwia zmiany prędkości nawilżania.
Ma tryb nocny, który umożliwia cichą pracę nawilżacza w nocy. Posiada higrostat który dąży do pożądanej wilgotności, zapobiegając zawilgoceniu powietrza. Ma funkcję oczyszczania filtra. Wygodne sterowanie za pomocą panelu dotykowego lub aplikacji na smartfonie. Na korzyść nawilżacza Klarta Humea WiFi przemawia dobra żywotność filtrów, które wymienia się co pół roku. Kolorystyka urządzenia pasuje do nowoczesnych wnętrz.
Cena: 499 zł.
-
Philips HU4816/10
Nawilżacz ewaporacyjny przeznaczony do pomieszczenia o maksymalnej wielkości do 44 m², a jego wydajność to 300 ml/h. Zbiornik pomieści 4 litry wody i posiada 3 tryby poziomu nawilżenia. Posiada timer, która pozwala na automatyczne przerwanie nawilżania po upływie ustawionej liczbie godzin oraz higrostat.
Cena: 709 zł
-
Nawilżacz Stylies Alaze
Nawilżacz polecany do pomieszczenia nie większego niż 40 m², a jego wydajność to 280 ml/h. Ma 3 poziomy prędkości nawilżania (podstawowy, automatyczny i nocny) i tak jak jego poprzednicy posiada higrostat. Oprócz maty filtrującej ma również kostkę z jonami srebra, która zwalcza mikroorganizmy w wodzie kranowej.
Cena: 399 zł
Dla kompleksowego zdrowia nawilżone powietrze powinno być również czyste, to ważne zwłaszcza dla alergików w łagodzeniu objawów. Sprawdź jaki oczyszczacz i nawilżacz powietrza dla alergików wybrać, aby polepszyć samopoczucie i utrzymać zdrowie.